blog Genel

Mavi rus kedisi yumuşak ve parlak görünen gri tüyleriyle dikkat çeker. Dış görünüşleriyle hayran bırakan yapıdaki bu kediler, ortalama on iki ve on yedi yıl arasında yaşam sürelerine sahiptirler. Yetişkinlik dönemlerinde sahip oldukları kiloları ise 4,5 ve 6 kilogram arasında değişmektedir.

Mavi Rus Kedisi Fiziksel Özellikleri

Yumuşacık bir dokuya sahip olan tüyleri, maviyi andıran parlak gri renge sahiptir. Bununla birlikte, nadir olarak beyaz ve siyah renkte tüylere sahip kediler de bulunmaktadır. Ayrıca, bu kediler diğer birçok kediye göre daha az tüy dökmektedir. Bir yavru mavi rus kedisi dünyaya geldiğinde gözlerini ilk olarak sarı renkte açmaktadır. Zaman geçtikçe göz renkleri değişmekte ve parlak bir yeşil renge bürünmektedir. Bu kedilerin en belirgin ve diğer kedilerden ayrılmasını sağlayan bir diğer özellik de kulaklarının uzun olmasıdır. Aynı zamanda, uzun kuyruğa ve kaslı bacaklara sahiptirler.

Mavi Rus Kedisi Karakteristik Özellikleri

Görünüşleriyle kendilerine hayran bırakan bu kediler, insanlara da kolaylıkla alışabilmektedirler. Beklenen duygusal bağda hiç zorluk çıkartmayan bu kediler iyi birer dost olabilmektedir. İnsanlara kolaylıkla alışabildikleri gibi farklı evcil hayvanlarla da rahatça anlaşabilmektedir. Bir başka iyi özellikleri de eğitim konusunda kolaylık sağlamalarıdır. Belirli düzeye sahip eğitimleri kolayca anlayabilmektedirler. Bununla birlikte, farklı oyunları da kolayca öğrenmektedirler. Bu şekilde, sahiplerine oyunlarla keyifli vakit geçirtebilmektedirler.

Bütün bunların yanında, bazen evden kaçma gibi istenmeyen durumlar yaşatabilmektedirler. Bu nedenle, kedi künyesi gibi çözümlerle bu durumların iyi sonuçlanması sağlanabilmelidir. Mavi Rus kedisi hem fiziksel hem de davranışsal özellikleriyle zarif bir yapıya sahip olmaktadır.

Beslenme ve Bakım

Tıpkı her canlıda olduğu gibi bu kedilerin de iyi bir bakıma ve sağlıklı bir yaşama ihtiyacı vardır. Her kedinin ihtiyaç duyduğu farklı vitaminler bulunmaktadır. Kedi mamaları da bu vitaminlere göre hazırlanmaktadır. Bir kedinin mama dışında eğitim, bakım ve beslenme konusunda farklı şeylere de ihtiyacı vardır. Bunlardan en belirgini de sudur. Kedi mamasının yanında mutlaka su da verilmelidir.

Kedilere özel olan tarak, tırnak makası gibi eşyalarla bakım yapılırken kedi oyuncaklarıyla da eğitimlerine ve vakit geçirmelerine olanak sağlanmalıdır. Bunun yanında, kediler için bir önemli faktör de kedi kumudur. Kedi kumu seçimi hakkındakkında da bilgi sahibi olmanızda fayda var.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Mavi_Rus_kedisi

  • Yazıyı Paylaş :