blog Evcil Hayvanlar


Kedilere tuvalet eğitimi vermenin püf noktalarına ve yavru kedi tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gerekilenlere bu blog yazımızda değineceğiz.

Her kedinin kendine has özellikleri vardır. Kediler, benzersiz hareketlere ve bireysel tepkilere sahip canlılardır. Yavru kediler, annelerini izleyerek tuvalete nerede ve nasıl gideceklerini öğrenebilmektedirler. Anneler yavru kediler için bir yol gösterici olmaktadır. Yavru kediler üç haftalık olana kadar tuvalet ihtiyaçlarını kendi başlarına yapamamaktadırlar.

Yavru Kedilere Tuvalet Eğitimi Verirken Zaman Tanınmalıdır

Bir aylık olduklarında kendi başlarına tuvaletlerini yapmaya başlayabilmektedirler. Ancak yavru kedi tuvalet eğitimi için biraz zaman gerekmektedir. Çünkü kum dolu kaba alışmaları uzun sürebilmektedir. Yavruyken kedilere tuvalet eğitimi verilmeye başlanması ilerleyen sürecin daha kolay geçmesinde büyük önem taşımaktadır. Piyasada kediler için çeşitli kum kapları bulunmaktadır. Kedinin kuma alışabilmesi için daha sade kedi kumu seçilmesi önerilmektedir.  

Tercih Edilen Kumun Kalitesi Sürecin Kolaylaşması İçin Önem Taşımaktadır

  Pek çok kedi kumu türü bulunmaktadır. Kedi sahipleri tarafından en çok tercih edilen ise topaklanan kedi kumu olmaktadır. Bu kedi kumu çeşidinin tercih edilmesinin nedeni ise topaklanmış olan dışkının kum içerisinden kolayca çıkarabilmek ve kumu değiştirmeden uzun süre kullanabilme imkânı sağlamasıdır. Kedi kumu kokunun hafiflemesi yönünden de avantaj sağlamaktadır.

Tuvalet Eğitimi Verilirken Yapılması Gerekenler

Yavru kedi tuvalet eğitiminin ilk günlerinde evin tamamında hareket etmesi yerine en çok rahat ettiği bir odada kalmasını sağlayıp diğer odaların kapısı kapatılmalıdır. Aksi takdirde kediye sınırsız alan koyulmuş olup kontrol etmek ilk haftalar için daha zor bir hal alabilir. Kedi kumunu kedinizin beslendiği ve su içtiği kapların yakınına koymak kedide ters bir etki yaratabilmektedir.

Bu nedenle uzak bir alana konulmalıdır. Kedi kum kabının evin hangi alanında olacağı kediye gösterilmelidir. Yavru kedi, mamasını yedikten sonra ve uyandıktan birkaç dakika sonra yavaşça kum kabına konulmalıdır. Kum kabındayken kediyi yalnız bırakmak herhangi bir tedirginlik yaşamamasını sağlayarak onun için rahat bir ortam oluşmasını sağlayacaktır. Kumu koklaması ve tanımasını sağlamak alışma süreci için oldukça önemlidir.

Tuvalet Alışkanlığı Kazanması İçin Kedinize Ödül Vererek Davranışını Pekiştirebilirsiniz

Kediler doğaları gereği tuvalet ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra üzerini örtme hareketi yapmaktadırlar. Tuvaletini yaptıktan sonra kedinize bu hareketi destekleyen tepkiler vermek ve saat başı tuvaletini yaptırmak tuvalet rutini oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Böylelikle ilk günlerde yaşanabilecek ufak kazalar bu rutin ile birlikte azalmaya başlayacaktır.

Kumun Düzenli Aralıklarla Temizlenmesi Gerekmektedir

Kumun sık bir şekilde temizlenmesi hijyenik açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle doğru ve düzenli bir şekilde kum temizlenmelidir. Kuma alışan kedi kumundan başka bir alana tuvaletini yapma eylemi göstermemektedir. Bulunduğu alanı koklaması, çömelme hareketinde bulunması ve dışarı çıkma gibi bir harekette bulunduğu gözleniyorsa tuvaleti gelmiş demektir.

Yavru kediniz bu şekilde bir eylemde bulunuyorsa altında yatan başka sebeplerin varlığının araştırılması için bir veteriner hekime görünmesi doğru bir karar olacaktır. Kediyi kuma yerleştirdikten sonra kısa süre içerisinde tuvaletini yapmasını beklemek doğru bir hareket olmayacaktır. Özellikle ilk birkaç gün kediye zaman tanınmalıdır. Tuvaletini yapan kediyi ödüllendirmek onun bu davranışını pekiştirip daha kolay kavrayabilmesini sağlayacaktır.

Kediyi Kuma Alıştırırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Yavru kedilerin kuma alıştırılmaya başlandığı zaman aralığı yaklaşık olarak bir ile bir buçuk aralığında olmalıdır. Kedinizin kum kabını sessiz ve kolay erişilebileceği bir yere taşımalısınız. Anneleriyle birlikte yaşayan kedilerin tuvalet eğitimi ise anneleri tarafından verilmektedir. Anneyi tuvaletini yaparken izleyen yavru kedi, tuvalet ihtiyacını nasıl ve nerede giderebileceğini öğrenmektedir. Kum kabının kenarlarının yüksekliği çok fazla olmamalıdır. Çünkü bu durum hareket etmesini zorlaştırabilmektedir. 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kedi

  • Yazıyı Paylaş :