blog Evcil Hayvanlar


Hasmterler cricetidae ailesinden kemirgen bir hayvandır. Eğer hamster sahiplenmeyi düşünüyorsanız diş bakımı konusunda bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Hamsterların Genel Özellikleri;

– Burunları çok iyi koku almasına rağmen, gözleri çok iyi görmez.
– Oldukça meraklı bir canlı türüdür.
– Arka ayaklarında 5 parmak bulunurken, ön ayaklarında 4 tane parmakları vardır.
– Kuyrukları kısa ve tüylü bir yapıdadır.
– Derileri vücutlarının üzerine tam yapışık olmadığı için oynaktır. Çekildiği takdirde derileri uzayabilir.

Hamsterlarda Diş Bakımı;

Hamsterlar diş yapısı bakımından bir çok hayvandan farklı özelliklere sahiptirler. Doğdukları anda dişleri ağızlarında mevcuttur ve hamsterlar yaşadıkları süre boyunca dişleri büyümeye devam eder. Bu sebepten ağız ve diş bakımı onlar için oldukça önem taşımaktadır. Öyle ki hamster diş bakımı yapılmayıp gerekli önlemler alınmazsa dişleri, ağızlarını kapatmayacak kadar büyüyebilir. Bu da onlara oldukça büyük zararlar verir.

Dişleri çok büyürse ağızlarını kapatmak istediklerinde kendilerine yaralar açabilirler. Yemek yiyecekleri zaman rahat yiyemezler ve sinirli bir hayvana dönüşebilirler. Dişlerini küçültmek isterler ve bu sebeple sert olan her cisimde dişleri törpülerler. Fakat bu dişlerine zarar vererek, kırılmasına sebep olabilir. Tam da bu esnada hamsterlar için olan kemirme taşı devreye girer. Onun ile bakımları kolayca sağlanabilir. 

Hamsterlar İçin Kemirme Taşı Nedir?

Dişlerinin devamlı uzadığından bahsedilen hamsterların, dişlerini törpülemeleri elbette gerekir. Bunu sert buldukları her cisim veya zeminde yapmak isterler. Kendileri için özel olarak üretilen kemirme taşları, sağlıkları için oldukça büyük önem taşır. Kafeslerine alınıp koyulması gereken ilk eşya olarak söylenebilir. 

Farklı malzemelerden ve farklı markaların adı altında üretilen birçok kemirme taşı vardır. Bu taşların hamsterların sağlıklarının yanında bir diğer özellikleri ise farklı tatlarda olmalarıdır. Hamsterların sevdikleri yiyeceklerin tatlarına bürünebilirler. Bu da hamsterlar için temel ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra hoşlarına gidecek bir alışkanlık haline gelir.

Kemirme taşı sağlıkları için oldukça büyük önem arz etmektedir. Ayrıca hayat kalitelerinin artması ve rahatça yaşamlarını sürdürebilmeleri için en gerekli olan ihtiyaçtır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Hamster

  • Yazıyı Paylaş :