blog Evcil Hayvanlar


Merhaba bu yazımızda kedi kumu seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken konulara değineceğiz, bu yazıyı okuduktan sonra doğru kendi kumu seçimi hakkında daha fazla bilgiye sahip olacaksınız.


Kedi kumu, evcil kedi bakımında mühim bir konudur. Kedi kumu seçimi kedinin tuvalet alışkanlığını ve buna bağlı olarak sağlığını etkiler. Bu sebeple kedi kumu tercih ederken seçici ve dikkatli olmak gerekir.

Kedi Kumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tozsuz olması
 • Kimyasal içermemesi
 • Doğal olması
 • – Kokuyu emmesi/hapsetmesi
 • – Topaklaşması
 • – Sıvı tutuculuğu
 • – Hijyenik olması

Kedi kumları doğal ve doğal olmayan (yapay) kedi kumları olarak ikiye ayrılır.Doğal ve doğal olmayan kedi kumları kendi içlerinde üretildikleri hammadde, kokulu, kokusuz olma gibi durumlara göre ayrılır.

Kedi kumu türlerini ve sağladıkları avantaj/dezavantajları inceleyelim;

Doğal Kedi Kumu

Ponza, bentonit, diatomit ve sepiyolit, maddeleri kullanılarak üretilen ürünler, doğal kedi kumu olarak sınıflandırılmaktadır.

doğal kedi kumu
 • Ponza kedi kumu: Volkanizma sonucu oluşan süngerimsi, gözenekli yapıya sahip ponza madeni kimyasal etkilere karşı dayanıklıdır ve kimyasal barındırmaz. Tanecik yapısı diğerlerine göre hafiftir, bu özelliği sayesinde hızlı ve kolay topaklanır. Ponza kedi kumu havalı ve sulu arıtma işleminden geçtiği için %99,5 tozdan arındırılmıştır. Tozsuz kedi kumu, kedilerimizin sağlığı için önemlidir; akciğer ve solunum gibi rahatsızlıklara sebep olmaz. Fiyatı sağladı özelliklere bakarak diğerlerinden uygundur.

 • Bentonit kedi kumu: Sodyum bentonit ve kalsiyum bentonit madddelerinden üretilir. Kokulu, kokusuz çeşitleri vardır. Kokulu kedi kumları kimyasal içerebiliyor, tercih yaparken bunuda göz önünde bulundurmanızda fayda var. Fiyatı markadan markaya değişiklik göstermektedir.

 • Diatomit kedi kumu: Doğada bunlunan diatomit maddesi kullanılarak üretilir, sıvı tutma özelliği diğer doğal kedi kumlarına göre düşüktür. Toz oranı yüksektir, bu sebeple kedidinizin sağlığını kötü etkileyebilir. Tanecik boyutu büyüktür, büyük tanecikler topaklaşmayı olumsuz etkiler. Tozlu ve topaklaşma dezavantajlarından dolayı hijyenik değildir.

 • Sepiyolit kedi kumu: Sepiyolit maddesi ile üretilen bu kumlar, topaklaşmaz, koku emme konusunda diğerlerine göre kötüdür, hijyen ve kullanım açısından da kötü

Yapay Kedi Kumları (Doğal olmayan)

Silika, silikon ve kristal olarak sınıflandırabiliriz, doğal olmayan kedi kumları koku emme ve sıvı tutma özellikleri ile pazarlansada kedilerinizin sağlığı için tercih etmemeniz daha doğru olacaktır. Bunun en büyük sebebi tozlu olması ve kimyasal maddeler içerebilmesidir, tozlu kedi kumları daha öncede bahsettiğimiz gibi kedilerimizde akciğer ve solunum rahatsızlıklarına yol açar.

Peki Hangisini Tercih Etmeliyim ?

Yazının başındada bahsettiğimiz gibi kedi kumu, kedi bakımında en çok dikkat edilmedi gereken konulardan biridir. Seçim yaparken ilk önce kedim için hagisi daha sağlıklı diye sormalısınız. Doğal, topaklanan, kokuyu emen kedi kumu tercih etmenizi öneririz.

 • Yazıyı Paylaş :