blog Genel

Beyaz dişler birçoğumuzun hayalidir, dişlerinizi nasıl beyazlatacağınızı bilmiyor musunuz ? Evde kolayca ugulayabileceğiniz diş beyazlatma yöntemleri ile beyaz dişlere kavuşabilirsiniz.

  1. Diş beyazlatma tozu; doğal ponzadan üretilen diş beyazlatma tozu ile – dişlerinizi kolayca beyazlatabilirsiniz.Diş beyazlatma yöntemleri arasında uygulaması kolaydır, diğer yöntemlere göre daha sağlıklıdır.
  2. Karbonatın beyazlatma, elma sirkesinin bakterilerden arındırma özelliği vardır. Bu yüzden evde diş temizliği için en çok yapılan kürlerden biri karbonat ve elma sirkesi karışımıdır. Bu kürü hazırlamak için 1 çay kaşığı karbonat ve birkaç damla elma sirkesi yeterli olacaktır.
  3. Adaçayı ve tarçının da tıpkı elma sirkesi gibi bakterileri giderme özelliği bulunmaktadır. 
  4. Asit özelliğine sahip olan limonu bir çay kaşığı karbonata damlatıp köpürene kadar bekledikten sonra diş fırçası yardımıyla dişlerinize uygulayın.  
  5. Plak oluşumunu engellemek için lif bakımından zengin olan ve malik asit içeren çilekten destek alabilirsiniz. 

Diş Temizliği Neden Önemlidir? 

İyi bakılmadığında ve düzenli fırçalanmadığında dişlerde bulunan gıda artıkları, bakterilerin kolayca çoğalmasına ve bir yaşam alanı oluşturmasına neden olur. Bakterilerin yarattığı bu yapı bakteri plağı olarak adlandırılır. Tükürük ile değişime uğraması sonucu diş tartarına dönüşen bakteri plağı, artık fırçalamakla temizlemesi mümkün olmayan, yalnızca diş hekimlerinin temizleyebileceği bir kalıntıya yol açar. Sarı ve kahverengi tonlarında görülen diş tartarları, diş sağlığını bozmasının yanı sıra yüzün estetiğini de bozar. Dikkat edilmemesi halinde ağızda kötü koku, çürüme ve sonrasında diş kaybına yol açar. 

Dişlerin Önemi Nedir?

Sindirim sisteminin en önemli organlarından biri olan dişler, alınan besinleri parçalayıp yutmayı kolaylaştırmakla görevlidirler. Etrafındaki destek dokuların korunmasında büyük rol oynarlar. Bu destek dokuları geliştirirler. Konuşma konusunda dil ile iş birliği yaparak seslerin ağızdan düzgün bir şekilde çıkmasını sağlarlar. Bunların yanı sıra yüze de estetik bir görünüm kazandırırlar. Tüm bu özellikleri ile dişlerin insanlar için önemi yadsınamayacak kadar büyüktür. 

Diş ve Dil Temizliği  

Dikkat edilmesi gereken ilk kural, dişlerin her biri 2 dakika sürmek üzere günde en az 2 kez fırçalanmasıdır. Özellikle gece uyurken bakterilerin harekete geçmesi, diş sorunlarının artmasına neden olacağından, uyumadan önce dişlerin fırçalanması bütün uzmanlar tarafından önerilmektedir. Dişler temizlenirken diş fırçasının arka yüzeyinde bulunan veya diş fırçasından ayrı kullanılan bir dil temizleme aparatı yardımıyla dildeki bakteriler arındırılmalıdır. 

Diş macunu dışında diş temizliği ve beyazlatma için en çok kullanılan ürünler arasında diş beyazlatma tozu bulunmaktadır.  • Yazıyı Paylaş :